Τα Εγκαίνια του Ιερού Ναού του Αγίου Νεκταρίου στο Αιτωλικό τέλεσε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αιτωλίας και Ακαρνανίας κ. Δαμασκηνός το Σάββατο 18 Νοεμβρίου 2023.
Το απόγευμα της Παρασκευής μετέφερε και κατέθεσε επί της Αγίας Τραπέζης τα ιερά μαρτυρικά Λείψανα, κατά την τάξη της Εκκλησίας και στη συνέχεια χοροστάτησε στην Ακολουθία του Εσπερινού των Εγκαινίων.
Το πρωί του Σαββάτου ο Σεβασμιώτατος χοροστάτησε στην Ακολουθία του Όρθρου και στη συνέχεια τέλεσε την Ακολουθία των Εγκαινίων. Σε διάφορα σημεία της Ακολουθίας ο Αρχιερατικός Επίτροπος Μεσολογγίου, Αρχιμ. Αναστάσιος Καντάνης εξηγούσε τα τελούμενα για να μπορούν οι πιστοί να κατανοούν καλύτερα και να συμμετέχουν στην ιερά ακολουθία. Αμέσως μετά τελέσθηκε η πρώτη πανηγυρική Θεία Λειτουργία επί της εγκαινιασθείσης Αγίας Τραπέζης.
Τέλος, ευχήθηκε να καταστεί ο Ιερός Ναός του Αγίου Νεκταρίου μια κυψέλη πνευματικής προσφοράς και μία κιβωτός εντός της οποίας οι πιστοί θα βιώνουν την αγάπη του Κυρίου μας Ιησού Χριστού.