Η Εθνική ομάδα δεν κατάφερε να προκριθεί στην τελική φάση του Euro μετά την ήττα της με 4-2 στα πέναλτι από τη Γεωργία.
Η Εθνική αντιμετώπισε ένα πιο δύσκολο αντίπαλο σε σύγκριση με την προηγούμενη αναμέτρηση, καθώς έπαιζε ενάντια σε ένα εχθρικό κοινό που είχε διαθέσει μεγάλη πάθος για το συγκεκριμένο ματς.
Η Γεωργία ξεκίνησε με διάθεση και ενέργεια, αλλά παρά τη μέτρια εμφάνιση της Ελλάδας στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές επιθέσεις.