Η ορκωμοσία της Νέας Δημοτικής Αρχής, είναι προγραμματισμένη για τις 15 Δεκεμβρίου 2023, ωστόσο δεν λείπουν τα παραλειπόμενα. Η ιστορική αίθουσα συνεδριάσεων στο Κτίριο του Δήμου στη Βόνιτσα έχει καταργηθεί και έχει δώσει χώρο για γραφεία – υπηρεσίες του Δήμου.
Η ανάγκη για έναν κατάλληλο χώρο για την τελετή της ορκωμοσίας προκαλεί ανησυχία. Με την έλλειψη της παραδοσιακής αίθουσας, η Δημοτική Αρχή είναι αναγκασμένη να εξετάσει εναλλακτικές λύσεις, καθώς η διαπραγμάτευση του χώρου για μια τέτοια εκδήλωση αποτελεί προτεραιότητα.
Οι προηγούμενες συνεδριάσεις είχαν γίνει δια περιφοράς και με τηλεδιάσκεψη, με εξαιρέσεις που πραγματοποιήθηκαν σε άλλες αίθουσες εκτός του Δημαρχείου.