Οι σεισμογράφοι του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου κατέγραψαν μια σειρά από σεισμικές δονήσεις στην περιοχή της Βόρειας Εύβοιας, με τον μεγαλύτερο να φτάνει τους 4,5 βαθμούς της κλίμακας Ρίχτερ.
Ο κύριος σεισμός, που είχε μέγεθος 4,5 βαθμών, καταγράφηκε στις 5:23 τα ξημερώματα του Σαββάτου. Αυτός ο σεισμός είχε εστιακό βάθος 18,7 χιλιομέτρων και σημειώθηκε 23 χιλιόμετρα νότια της Σκιάθου και 2 χιλιόμετρα νοτιοανατολικά των Βασιλικών της Ισταίας.
Ακολούθησαν άλλοι επτά σεισμοί, μικρότερης έντασης, με τους ισχυρότερους να φτάνουν στους 3,8 και 3,9 βαθμούς της κλίμακας Ρίχτερ, στις 06:14 και στις 06:36 αντίστοιχα.
Οι επιστήμονες εξετάζουν το ενδεχόμενο να ήταν ο πρώτος σεισμός των 4,5 βαθμών ο κύριος σεισμός, με τους υπόλοιπους να αποτελούν μετασεισμούς. Η σεισμική δραστηριότητα συνεχίζεται να παρακολουθείται στην περιοχή.