Ένα μαχητικό F-16 Block 52 κατέπεσε στη θαλάσσια περιοχή νότια της Χαλκιδικής, κοντά στη νήσο Ψαθούρα, βόρεια των Σποράδων.
Ο πιλότος πρόλαβε να εγκαταλείψει το αεροσκάφος με το αλεξίπτωτο και είναι καλά στην υγεία του. Ο ίδιος εξέπεμψε σήμα SOS και εντοπίστηκε άμεσα από διασωστικό ελικόπτερο. Αυτή τη στιγμή ο πιλότος μεταφέρεται με ελικόπτερο Super Puma με προορισμό τη Λήμνο κι από εκεί θα διακομιστεί στο 251 νοσοκομείο της Πολεμικής Αεροπορίας.
Το F-16 συμμετείχε σε σχηματισμό με άλλα 4 μαχητικά που απογειώθηκαν από τη Λάρισα. Σύμφωνα με πληροφορίες του Newsbomb.gr, η πτώση του μαχητικού οφείλεται σε μηχανική βλάβη.
Newsbomb.gr